2011
author
Urszula Kowal (PL)
title
Self‑sufficiency during an Energy Crisis – The IGE Personal Power Generator
degree
M.A. project
e-mail
school
Academy of Fine Arts in Krakow
supervisor
Maria Dziedzic
Projekt IGE powstał z myślą o decentralizacji dostępu do energii elektrycznej. Akronim IGE oznacza zarówno Indywidualny Generator Energii, jak i Instrukcję Generowania Energii. IGE składa się zatem z dwóch komplementarnych elementów – solarnego generatora energii elektrycznej, oraz instrukcji samodzielnego wykonania urządzenia. Zaprojektowany sposób wykonania „demokratyzuje” dostęp do technologii, pozwalając laikowi samodzielnie wykonać działające urządzenie. Generator jest możliwy do wykonania w pełni w warunkach domowych. IGE wpisuje się w postulat prof. Andrzeja Pawłowskiego dotyczący „tworzenia idealnych działań” zamiast gotowych obiektów materialnych. Powstaniu IGE przyświecały prostota, funkcjonalność, twórcza aktywizacja użytkownika i zrównoważony rozwój nowego (anty)produktu. Całość projektu IGE powstała w oparciu o opracowaną metodę projektową designu open source. IGE, będąc rozwiązaniem niekomercyjnym, nie tylko oszczędza energię, która byłaby konieczna do jego wyprodukowania, ale także służy do jej generowania w ekologiczny sposób. IGE jest efektem poszukiwania alternatywnego sposobu projektowania, aplikacją postawy projektanta na wybrany problem.
Instrukcja prowadzi krok po kroku przez proces wykonania urządzenia: proponuje materiały, zapewnia szablony elementów konstrukcyjnych, tłumaczy jego budowę i sposób działania. Jej forma zaprojektowana została z myślą o możliwości amatorskiego powielania i drukowania. Layout o formacie A4 oraz ilustracje i tekst bazujące jedynie na czerni umożliwiają drukowanie na większości domowych drukarek, pozwalają również na bezstratne kserowanie.
IGE to „antyprodukt”, rozwiązanie niekomercyjne, nie muszące zatem rywalizować stylistycznie z konkurencją na półce sklepowej. Seria 5-ciu ogniw solarnych 20-30 mA generuje prąd ładujący akumulatory AAA (400-600 mAh) znajdujące się wewnątrz urządzenia. Połączenie wtyczką portu USB generatora i gniazda ładowania telefonu rozpoczyna ładowanie urządzenia komunikacyjnego.