2017
author
Nela Maniewska (PL)
title
“W” Tables
degree
M.A. project
school
Academy of Fine Arts in Warsaw
supervisor
Tomek Rygalik
Projekt stołów "W" powstał z myślą o warszawskiej Fundacji Zmiana prowadzącej Czytelnię na Bazarze Różyckiego - nietuzinkowe miejsce, gdzie można spotkać przyjaciół i nieznajomych, wymienić się książkami i myślami.
Lekkie, proste w rozkładaniu i transporcie stoły o charakterystycznej konstrukcji w kształcie litery W, ułatwiają organizowanie warsztatów, pikników, spotkań, zwłaszcza poza siedzibą Fundacji. Stoły odwiedziły już wiele domów kultury, Festiwal Otwarta Ząbkowska czy Muzeum Polin.
Każdy ze stołów o wymiarach 185 cm długości, 60 szerokości i 76 wysokości daje się złożyć do rozmiarów zaledwie 93x60x12 cm, co pozwala przewieźć kilka stołów niewielkim (nawet 3-drzwiowym) samochodem osobowym, zmniejszając tym samym koszty organizacji imprezy kulturalnej ponoszone przez Fundację.
Stoły W wykonano z drewna bukowego, sklejki olchowej oraz pasów kaletniczych połączonych przy użyciu zszywek tapicerskich. Dzięki temu ewentualnych napraw będzie można dokonywać posługując się jedynie zwykłym takerem.
Jako część dyplomu powstał także cykl spotkań Literacka Kuchnia Polowa - spotkań przy książkach i garach, w trakcie których wspólnie gotujemy i jemy dania zaczerpnięte z literatury pięknej, na przykład pyszna kartoflanka wuja Proszka, którą delektuje się Ota Pavel w swojej Śmierci Pięknych Saren.
Głównym celem autorki było potraktowanie dyplomu jako okazji do wsparcia swoim warsztatem projektowym działania fundacji, która tworzy tak niespotykane miejsce na kulturalnej mapie Warszawy.